Вопросы Джимбе

Если тебя что-то тревожит или не знаешь, как поступить, обращайся за советом к Джимбе!

Если это что-то важное, обращайся к надёжному взрослому, звони на телефон доверия 11611, в чрезвычайной ситуации — набери 112.
* Обязательные поля

Вопросы и ответы

 • Ko darīt, ja man kāds nodarīja pāri emocionāli un es par to raudu? Kā sevi nomierināt?
  Ko man darīt ja mani klases biedri mani apsaukā, vecāki neliekas ne zinis par manu dzīvi un dažreiz man iesit? (Kate)

  Oтвет:

  Sveika, Kate! Jā, zinu, ka vārdi dažkārt var nodarīt pāri sāpīgāk mūsu sirsniņai nekā fiziska aizskaršana. Paturi prātā, ka bērni nekad paši nav vainīgi pie tā, ja viņus apsmej vai dara pāri fiziski vai emocionāli.  Ja es, Džimba, redzu, ka kāds raud, es pieeju klāt un aprunājos, pažēloju, samīļoju. Tev noteikti ir jāizstāsta kādam pieaugušajam par to, kas notiek un kā Tu jūties! Padomā, kuram Tu varētu uzticēties un izstāstīt to, kas sāpina un liek justies slikti. Ja šķiet, ka pieaugušie, ar kuriem esi mēģinājusi runāt, Tevi neuzklausa vai nesaprot, nepadodies! Noteikti Tev apkārt ir kāds, kuram rūp tas, kā Tu jūties un kurš Tevi uzklausīs un palīdzēs. Vecāki? Vecmāmiņa? Krustmāte? Skolas māsiņa? Klases audzinātāja? Mūzikas vai zīmēšanas skolotāja? Kāds katrā ziņā būs Tavs atbalsts! Atceries, ka vienmēr vari zvanīt uz Uzticības tālruni 11611, pastāstot visu, kas sarūgtina un liek justies slikti.

 • Kā man rīkoties, ja es aizbraucu pie draudzenes un nākamajā dienā viņa ar mani nerunā??? (Dārta)

  Oтвет:

  Dārta, paldies par jautājumu! Reizēm gadās, ka arī ar draugiem ir situācijas, kurās ir kādas domstarpības vai nesaskaņas. Dažkārt mēs jūtamies neapmierināti un mums nepatīk tas, ko dara kāds cits. Ir ļoti svarīgi, lai mēs prastu to pateikt šim cilvēkam, sakot viņam, ka saprotam to, kas notiek un kā tas liek mums justies. Mums jāspēj pateikt, kā mēs jūtamies, kas mūsu sirsniņu sāpina un kā mēs vēlamies to atrisināt.  Tu draudzenei vari pateikt vai uzrakstīt — «Es jūtos bēdīga, kad mēs nevaram pārrunāt visu interesanto, es gribētu, lai varam atkal pavadīt laiku kopā kā kādreiz.» Draudzība ir svarīga, tādēļ aicini draudzeni uz draudzīgu sarunu.

  Ļoti ceru, ka ar draudzeni noskaidrosiet pārpratumus un varēsiet kopā piedzīvot daudz interesantu un aizraujošu brīžu!

 • Manā skolā ir jauns skolēns. Viņš apsaukājas un sit. Ko man iesākt? (Izabella )

  Oтвет:

  Sveicināta, Izabella! Ikvienam ir tiesības skolā justies droši un labi. Ja Tev ir nodarīts pāri, izstāsti kādam, kam uzticies. Kuri varētu būt tie cilvēki, kam izstāstīsi? Skolā — skolotājam, kuram uzticies. Mājās — kādam no vecākiem, vecvecākiem. Dažreiz varam arī paši aizstāvēt sevi — ja kāds Tev dara pāri, droši saki viņam: «Nedari man tā! Man tas nepatīk!» Bet ja Tu jūti, ka baidies vai nevari aizstāvēt sevi, tad vienmēr aicini palīgā kādu pieaugušo un izstāsti, kas ar Tevi ir noticis. Ja kāds ir nodarījis pāri ar vārdiem vai darbiem, izstāstīšana par to pieaugušajam nav sūdzēšanās, gluži pretēji — tā ir drosmīga rīcība! Iespējams, ka palīdzība nepieciešama arī jaunajam skolēnam. Varbūt viņam grūtāk iejusties jaunajos apstākļos, tāpēc aprunājoties ar kādu pieaugušo, noteikti atradīsiet risinājumu, lai skolā visi justos droši un tiktu cienīti.

   

 • Kas tu esi? (Iveta)

  Oтвет:

  Sveika, Iveta! Es esmu Drošulis Džimba. Esmu atbraucis no Drošības salas, kur dzīvoju kopā ar saviem vecākiem, brāļiem un māsām. Mūsu vecāki ļoti daudz ko mācīja un stāstīja par drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem. Kad es kļuvu pietiekami liels, lai viens pats ceļotu pa pasauli, es devos uz dažādām pasaules valstīm, lai šīs zināšanas par personisko drošību attiecībās nodotu tālāk bērniem visā pasaulē. Pēc vairāku gadu ceļojumiem man palaimējās nonākt Latvijā un es izvēlējos, ka turpmāk palikšu te uz dzīvi un katru dienu tikšos ar bērniem, lai izstāstītu pilnīgi visu, ko zinu par personisko drošību attiecībās ar cilvēkiem. Man ļoti rūp, lai visi bērni vienmēr justos droši un viņiem neviens nedarītu pāri.

  P.S. Starp citu, man ļoti garšo brokoļi. Un dikti patīk slidot un braukt ar divriteni!

 • Ko darīt, ja man skolā saka, ka manus vecākus nošaus un ka es neesmu gudra? (Dārta )

  Oтвет:

  Sveika, Dārta!

  Paldies, ka esi drosmīga un uztici man to, kas Tevi sarūgtina. Es pats būtu ļoti apbēdināts un sāpināts, ja kāds cilvēks, ko diendienā satieku skolā, teiktu man tik nepatīkamus, un, godīgi sakot, nepieņemamus vārdus. Nevienam nav tiesību otru pazemot, draudēt un likt justies nelāgi! Ja kāds dara vai saka Tev kaut ko nepatīkamu, Tev vienmēr ir tiesības pateikt: «NĒ! Nedari man tā, man tas nepatīk!» un iet prom. Es iesaku Tev par šo gadījumu pastāstīt kādam pieaugušajam, kuram Tu uzticies — mammai, skolotājai, vecmāmiņai, tētim, pulciņa vadītājai vai kādam citam. Runā par to droši, jo neērti ir jājūtas tam cilvēkam, kurš pazemo un izsaka draudus! Atceries, ka vienmēr vari zvanīt uz tālruņa numuru 11611  — tas ir Uzticības tālrunis, uz kuru piezvanot, varēsi pastāstīt, kas sāpina Tavu sirsniņu un vienmēr tiksi uzklausīta.

Здесь живет Джимба

“Centrs Dardedze”
Cieceres iela 3a, Rīga
Tel. 67600685
info@centrsdardedze.lv
www.centrsdardedze.lv

 

Виртуальная экскурсия