Вопросы Джимбе

Если тебя что-то тревожит или не знаешь, как поступить, обращайся за советом к Джимбе!

Если это что-то важное, обращайся к надёжному взрослому, звони на телефон доверия 11611, в чрезвычайной ситуации — набери 112.




* Обязательные поля

Вопросы и ответы

  • Kurā ielā Tu dzīvo?
    Es vēlos pie Tevis ciemoties. (Inese)

    Oтвет:

    Čau, Inese! Droši vien Tu zini, ka esmu dzimis Drošības salā un daudz ceļojis pa dažādām pasaules valstīm, mācot bērniem par drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem. Kad nokļuvu Latvijā, uzreiz nolēmu, ka vēlos te palikt uz dzīvi. Rīgā, Cieceres ielā, kur darbojas mani draugi no «Centrs Dardedze», esmu tagad apmeties un dzīvoju savā Džimbas namiņā jau vairākus gadus.

    Es arī ļoti labprāt uzņemu ciemiņus. Diemžēl šis pavasaris mums visiem bijis tāds neparastāks — ciemos negājām, ciemiņus neuzņēmām, rūpējāmies par savu un tuvinieku veselību. Tāpēc arī manā namiņā bērni šopavasar neciemojās. Bet izskatās, ka vasarā varēsim atkal tikties manās Drošības skoliņas nometnēs! Jau jūlijā būs pirmā! Es esmu tik priecīgs, ka varēšu satikt bērnus un turpināt viņiem stāstīt svarīgās lietas par personisko drošību attiecībās! Pajautā vecākiem, varbūt arī Tu vasarā vari paciemoties pie manis kādā no nometnēm! Lūk, te vairāk informācijas par manām vasaras nometnēm. Uz tikšanos!

  • Kā lai vieglāk izmācās, ja kaut ko nesaprot? (Roberts )

    Oтвет:

    Sveiks, Robert! Jā, tagad mums visiem tāda situācija, kad nav vairs kā ierasts. Uz skolu neejam, bet mācāmies «no mājām». Reizēm no tā var pat nogurt un sašļukt, vai ne?  Bet es Tev, Robert, gribu ieteikt tomēr nenokārt galvu — tas nekas, ja uzreiz kaut ko nesaproti! Tas nekas, ja ar pirmo reizi neizdodas izpildīt kādu uzdevumu!  Dažreiz palīdz, ja uz brīdi novērs savu uzmanību uz kaut ko citu — ja mācies, piemēram, matemātiku, un jau kādu laiku liekas, ka nekas neiet uz priekšu, noliec uz brīdi to malā, un izpildi zīmēšanas uzdevumu. Vēl labi palīdz maza fiziska izkustēšanās — daži pietupieni vai palēcieni, un atkal ar «svaigu galvu» vari ķerties pie mācību uzdevumiem!

    Bet pats svarīgākais — nebaidies pajautāt padomu skolotājai vai skolotājam! Jums noteikti ir kāds veids, kā ar viņu sazināties. Arī saviem klases biedriem čatā vai telefonsarunā droši vari pajautāt! Lai raiti sokas mācībās! Un neaizmirsti, ka vēl labāk viss izdosies, ja būsi labi izgulējies! Tāpēc ievēro arī dienas režīmu — nepaliec vēlu vakarā nomodā, lai Tavas smadzenes miegā var labi atpūsties!

  • Kā man rīkoties, ja man mammai ir jāizstāsta patiesība, bet es meloju. (Sanija)

    Oтвет:

    Sanija, čau! Zini, esmu novērojis, ka vienmēr ir labāk teikt patiesību uzreiz. Jo tā vienalga agri vai vēlu nāk gaismā. Un labāk, ka mamma visu uzzina no Tevis, nevis viņai to pastāsta kāds cits. Melot vispār ir arī diezgan apgrūtinoši, es domāju — vienmēr jāatceras, ko esi samelojis, lai nesanāktu pašam sapīties savos melos. Ja stāstām patiesību, mēs varam būt droši, ka tā vienmēr būs viena un tā pati, nav jāpūlas paturēt prātā visādi izdomājumi.

    Es Tev ieteiktu izstāstīt mammai taisnību — ja ir atgadījies kaut kas tāds, kas Tev pašai liekas ne pārāk labs un ko gribas slēpt no mammas, tad jo īpaši svarīgi, ka mamma vai tētis uzzina visu, kā ir, visu patiesību, jo tā vecāki varēs Tev palīdzēt! Un tā gan vecāki Tev, gan Tu vecākiem varēsi vienmēr uzticēties, lai kas arī notiktu.

  • Kā man rīkoties, ja svešinieks man jautā, lai es eju viņam līdzi? (Samanta)

    Oтвет:

    Čau, Samanta!  Tu esi uzdevusi ļoti svarīgu jautājumu. Par to daudz jau esmu stāstījis, un ticu, ka arī Tavi vecāki un skolotāji Tev atgādina — nekādā gadījumā neklausi viņu un neej līdzi svešiniekam! Lai ko arī svešinieks Tev mēģinātu stāstīt, neklausies tajā — pagriezies un ej prom, vislabāk nekavējoties meklē palīdzību pie kāda pieaugušā, kuram uzticies. Mēs zinām, ka pēc izskata nevaram spriest, vai cilvēks ir labs vai nē. Par to varam spriest tikai pēc viņa darbiem.

    Atceries, ka noteikti drīksti saukt PALĪGĀ!, ja svešinieks mēģina ar varu satvert Tevi aiz rokas, lai vestu sev līdzi! Skaļš un drošs PALĪGĀ! sauciens piesaistīs apkārtējo uzmanību un palīdzēs Tev tikt galā ar nepatīkamo situāciju.

    Tāpat atceries — par situāciju, kurā ir nostrādājusi Tava ķermeņa iekšējā «signalizācija» (sirsniņa ir sākusi sisties ātrāk, trīcēt ceļi, varbūt sasvīdušas plaukstiņas vai nelabuma sajūta vēderā), noteikti izstāsti vecākiem vai citam uzticamam pieaugušajam.

    Un nekad, NEKAD!!! nekāp mašīnā vai neej līdzi svešam cilvēkam! NEKAD!

     

  • No kurienes Tu esi, Džimba?
    (Sanija )

    Oтвет:

    Sveika, Sanija! Es esmu izaudzis īpašā Drošības salā, kur es dzīvoju kopā ar  saviem vecākiem – mammu un tēti, un savu māsu un brāli. Drošības sala ir pavisam īpaša vieta. Mani vecāki man ļoti daudz ko mācīja par drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem.

    Tā nu, kad es biju apguvis visas šīs gudrības un izaudzis pietiekami liels, lai viens pats ceļotu, es apceļoju dažādas pasaules valstis. Kad nonācu Latvijā, man te tik ļoti iepatikās, ka nolēmu šeit apmesties uz dzīvi, lai savas zināšanas par drošību attiecībās nodotu visiem bērniem Latvijā.

    Šobrīd es dzīvoju ļoti skaistā namiņā Rīgā, kur pie manis katru dienu viesojas bērni ar saviem skolotājiem un vecākiem. Ceru, ka arī Tu, Sanij, kādu dienu mani apciemosi! Uz tikšanos!

     

     

Здесь живет Джимба

“Centrs Dardedze”
Cieceres iela 3a, Rīga
Tel. 67600685
info@centrsdardedze.lv
www.centrsdardedze.lv

 

Виртуальная экскурсия